2011/01/11

L-FILES: The Catch & The Tourists

Pisaliśmy w pierwszej części cyklu, że można by się cofnąć jeszcze do końca lat 70., kiedy to Ann & Dave święcili niejakie sukcesy w formacji The Tourists. Zespół dorobił się trzech płyt do dziś ma zagorzałych fanów, ich największym hitem stał się cover przeboju Dusty Springfield, I Only Want to Be with You (1979). Nie byli zresztą ani pierwszymi, ani ostatnimi, którym to posunięcie wyszło na dobre.


Bohaterowie dramatu: Anne, Dave i Pete (Coombes) założyli zespół w roku 1977, wtedy jeszcze jako trio pod nazwą The Catch, i w takim składzie nagrali jeden jedyny singiel, Borderline (tak-tak, nie tylko Madge zaczynała od piosenki o tym tytule). To historycznie pierwsze wspólne nagranie późniejszych sław. Dziś winylowe krążki z tym nagraniem, wydane zaledwie w trzech europejskich krajach (UK, Portugalia i Holandia), stanowią prawdziwy rarytas dla kolekcjonerów - cena egzemplarza w dobrym stanie potrafi sięgnąć kilkuset funtów. 

Jako nieosiągalne i nigdy nie remasterowane, nagranie do sieci trafiło zupełnie niedawno w jakości nagrania ze zdartej płyty. Oto nasza wersja po lekkiej obróbce:


Utwór jest melodyjny i melancholijny, można w nim przeczuć linie melodyczne, które pojawią się w późniejszym dorobku Euryhmics, gdy minie im już szał elektroniczych eksperymentów. Lata 1977-1979 wydają się o tyle ciekawe, że wtedy właśnie kwitł związek Ann i Dave'a i w obojgu krystalizowały się ostatecznie wyobrażenia muzyki, którą chcieli tworzyć i grać. 

Gdy zyskali pewność, różnice zdań z Petem Coombsem - który dopuszczał ich do komponowania dosyć rzadko - stały się zbyt wielkie i The Tourists przestali istnieć. Co zresztą akurat Pete'owi nie wyszło na dobre.

I na tym zamykamy tę teczkę w archiwum L-Files. W następnym odcinku wrócimy do niełatwych początków Eurythmics.

Kliknij na 'czytaj więcej', by zobaczyć szkolne zdjęcie Annie, kilka fotek oraz klip z okresu The Tourists, posłuchać MP3 drugiej piosenki The Catch, Black Blood (1977).

Zobacz pełen wykaz postów z cyklu L-FILES.


szkoła - znaki szczególne: luźna poza, większy kołnierzyk, poluzowany krawat.


The Tourists - znaki szczególne: długie włosy (lub treski), żaboty, chuda sylwetka.Zobacz pełen wykaz postów z cyklu L-FILES.

Peep! by QueerPop

    Prześlij komentarz