2010/12/01

ZDJĘCIE DNIA: Play.Safe.All.Ways.


foto: word of mouth against hiv, projekt: qpop.pl

Na smutną okoliczność - okolicznościowa kartka , która od północy wisi na queerpopowym fejsie i na ten jeden dzień służy za zdjęcie profilowe.

Fotka zaczerpnięta została z włoskiej akcji Wort of Mouth Against HIV, do której mógł przyłączyć się każdy, kto przyśle własny portret z prezerwatywą założoną na język. To metafora rozmawiania o problemie, ale także sposób na zwrócenie uwagi na różne drogi przenoszenia wirusa. 20 wybranych zdjęć użytkowników stało się obok portretów znanych osób częścią wystawy pomysłodawcy, fotografika Antona Leroy, której wernisaż - dzisiaj w Rzymie.


Z okazji 1 grudnia zapraszamy na stronę światowego projektu (RED), która w ramach tegorocznych działań pod hasłem (2015) AIDS-free Generation m.in. symbolicznie oświetla na czerwono znaczące budynki w kilkudziesięciu miastach całego świata, każdorazowo z udziałem celebrytów oraz miejscowych notabli. Postęp tej akcji w realu oraz zaangażowanie na portalach społecznościowych śledzić można na specjalnej mapie.

Także w Polsce - jak co roku - wysyp okołopierwszogrudniowych inicjatyw. W stolicy wystartowały dwie akcje, propagujące bezpłatne testy na obecność HIV. Działają w niejakiej konkurencji do siebie nawzajem, bo przecież testy pójdziemy zrobić wszyscy w te same miejsca (niektórzy już chwalą się wynikami).

Rozróznić obie inicjatywy można głównie po kolorach: o ile Projekt Test postawił na przekaz optymistyczny, wielobarwny i różnorodny, przekonując, że test to prawie przyjemny drobiazg, to akcja o bojowym haśle Nie dostaniesz mnie! postawiła na minimalistyczną oprawę, co sprawiło, że mimo udziału celebrytów całość wydaje się wizualnie nieco bezbarwna, a w zastosowaniu 'gestu kozakiewicza' - niejednoznaczna:

zdjęcia Mateusza Damięckiegp, Oli Kwaśniewskiej, Jakuba Wesołowskiego i Gosi Sochy  pojawiły się wcześniej jako teasery akcji w prasie i na billboardach (źródło: testnahiv.info)


jeden z plakatów Projektu Test, adresowany do 'kontrowersyjnych' mieszkańców Stolicy - w parach występują wyłącznie wzorce heteroseksualne. (źródło: Facebook)

Peep! by QueerPop

    Prześlij komentarz